Laus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Laus Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca balustrade "trabzan parmaklığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca balustre "özel şekilli trabzan kolonu" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince balauster "nar çiçeği" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen balaústion βαλαύστιον z sözcüğünden alıntıdır.
İngilizce entropy "kapalı bir sistemin enerji kaybı sonucu belirsizlik veya durağanlığa doğru evrilmesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen entropie sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1850 Rudolf Clausius, Alm. fizikçi.) Bu sözcük Eski Yunanca trópē τρόπη z "dönüş" sözcüğünden en+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tropik maddesine bakınız.
Fransızca claustrophobie "kapalı yer korkusu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Yeni Latince claustrophobia sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1879 B. Ball, İng. hekim.) Bu sözcük Latince claustrum "kapalı yer" (NOT: Latince sözcük Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca phóbos φόβος z "korku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kloz, fobi maddelerine bakınız.
Fransızca exclusif veya İngilizce exclusive "dışlayıcı, münhasır" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince excludere, exclus- "dışlamak, kapatıp dışarıda bırakmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinden ex+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kloz maddesine bakınız.
İngilizce water closet "tuvalet ve lavabo içeren küçük oda" deyiminden türetilmiştir. İngilizce deyim Fransızca closette "küçük kapalı yer, odacık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca clos "kapalı" sözcüğünün küçültme halisidir. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen clausus sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kloz maddesine bakınız.
Fransızca occlusion "tıkanma, kapanma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince occlusio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince occludere, occlus- "tıkamak, kapatmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinden ob+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kloz maddesine bakınız.
Almanca loess "gevşek dere toprağı" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca loesch "gevşek (İsviçre Almancası)" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *lausjan "çözmek, gevşetmek" fiilinden türetilmiştir. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *leus- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leu-1 kökünden türetilmiştir.
İngilizce clause "alt tümce, sözleşme maddesi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince clausula "retorikte cümlenin kapanış bölümü, sözleşmenin son maddesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince claudere, claus- "kapatmak" fiilinin küçültme halisidir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *klāu- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kilit maddesine bakınız.
Yeni Latince ruthenium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1845 Karl Klauss, Alm. asıllı Rus kimyacı.) Latince sözcük Latince Ruthenia "Rusya" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.