Lakt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Lakt Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca stalactite "sarkıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca stalaktós σταλακτός z "sarkan, damlayan" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca stalássō, stalag- σταλάσσω, σταλαγ- z "damlamak, damlatmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca lactation "(memelilerde) süt üretimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen lactatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince lactus "süt" sözcüğünden +tion sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lakto+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen lacto+ "süt" parçacığından alıntıdır. Fransızca parçacık Latince lac, lact- "süt" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *glak-t- biçiminden evrilmiştir.
Fransızca lactose "süt şekeri" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Berthelot, Fr. kimyacı (1823-1907).) Daha fazla bilgi için lakto+ maddesine bakınız.
Fransızca galaxie, galact- "Samanyolu, samanyoluna benzer diğer yıldız kümesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca galaksías γαλαξίας z "'süt yolu', Samanyolu, samanyoluna benzer diğer yıldız kümesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca gála, galakt- γάλα, γαλακτ- z "süt" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *glak-t- "süt" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lakto+ maddesine bakınız.
Fransızca goitre "gırtlakta tiroid bezi büyümesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince guttur "gırtlak" sözcüğünden evrilmiştir.
İtalyanca café latte "sütlü kahve" deyiminden alıntıdır. İtalyanca deyim İtalyanca latte "süt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen lac, lact- sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lakto+ maddesine bakınız.
Perlon "bir tür sentetik elyaf, polikaprolaktam polimerinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1952 IG Farben, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca perle "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pernula sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince perna "sedef, istiridye kabuğu" sözcüğünün küçültme halisidir.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.