Kump - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kump Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Bulgarca ve Sırpça krumpír "patates" sözcüğünden alıntıdır. Bulgarca sözcük Almanca grundbirne "'yer armudu', patates" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca grund "yer" ve Almanca birne "armut" sözcüklerinin bileşiğidir.
İtalyanca compagnia "birlik, yoldaşlık, şirket" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince compania "yoldaşlık, lonca" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince companio "'ekmeğini paylaşan', yoldaş" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince panis "ekmek" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pane maddesine bakınız.
İtalyanca compasso "pergel" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince passo "adım" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pas2 maddesine bakınız.
Fransızca accompagner "eşlik etmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince aynı anlama gelen accompaniare fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince yazılı örneği bulunmayan *companiare "yoldaşlık etmek" fiilinden ad+ önekiyle türetilmiştir. Geç Latince fiil Geç Latince companio "'ekmek paylaşan', yoldaş" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kumpanya maddesine bakınız.
Fransızca répertoire "bir tiyatro kumpanyasının hazır oyunlar listesi, stok" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince repertorium "bulma yeri, eşya saklanan yer" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince reperire, repert- "bulmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince parire "çıkarmak, denk getirmek, üretmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *perə-1 "tedarik etmek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için parite maddesine bakınız.
Fransızca troupe "grup, çete, askeri birlik, tiyatro kumpanyası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *throp "çok, kalabalık" biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca compagna "1. gemi erzakının saklandığı depo, 2. gemi erzakı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince compania "'birlikte ekmek yeme'" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kumpanya maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.