Krış - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Krış Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça nḳrs kökünden gelen niḳris نقرس z "damla hastalığı, gut" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Arapça krs kökünden gelen takrīs تكريس z "temel atma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kursī "taht, kaide, pedestal" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kürsü maddesine bakınız.
Fransızca cristal "billur" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca krýstallos κρύσταλλος z "buz" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca krýos κρύος z "don, buz" sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *krus-to- "kabuk, buz, çıtırdayan şey" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kreus- "kabuk bağlamak" kökünden türetilmiştir.
Arapça billawr veya billūr بلّور z "kristal" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Farsça aynı anlama gelen bīlūr بيلور z sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Bu sözcük Aramice/Süryanice blūrā בלורא z "a.a. " sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Eski Farsça yazılı örneği bulunmayan *vilūrya sözcüğünden alıntıdır. Eski Farsça sözcük Sanskritçe vāiḍūrya "bir tür mücevher, kristal" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için berilyum maddesine bakınız.
Arapça ṣrḥ kökünden gelen ṣurāḥ صراح z "şeffaf, kristal" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sarahat maddesine bakınız.
Arapça billūr بلّور z "kristal" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için billur maddesine bakınız.
Arapça krs kökünden gelen takrīs تكريس z "temel atma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kursī "taht, kaide, pedestal" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kürsü maddesine bakınız.
Fransızca oléomargarine veya margarine "margarik asitten elde edilen yapay tereyağı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1869 Hippolyte Mège-Mouriés, Fr. kimyacı.) Fransızca sözcük Fransızca acide margarique "inci şeklindeki kristalleri olan bir yağ asidi" deyiminden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1813 Michel Eugène Chevreul, Fr. kimyacı.) Bu sözcük Eski Yunanca margarítēs μαργαρίτης z "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen margānītā מרגניתא z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mercan maddesine bakınız.
Farsça şīşe شيشه z "cam" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen şīşak sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen ˀaşīşā אשישא z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Aramice/Süryanice sözcük Akatça aynı anlama gelen şaşşu sözcüğü ile eş kökenlidir. ) Akatça sözcük Eski Mısır dilinde #şş "şeffaf kristal mermer, alabaster" kökünden alıntıdır.
Yeni Latince beryllium "parlak kristalleri olan bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1797 Nicolas Louis Vauquelin, Fr. kimyacı.) Latince sözcük Latince beryllus "akuamarin veya zümrüt, genel olarak kristal" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen bēryllos βηρυλλος z sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *vilūrya sözcüğünden alıntıdır. ) Eski Farsça sözcük Sanskritçe vaiḍūrya वैडूर्य z "bir tür mücevher, kristal, kedigözü" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Almanca Epikrise "'ard-değerlendirme', tıpta hastalığın seyrine dair rapor" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Eski Yunanca épi έπι z "art, peş (edat)" ve Eski Yunanca krísis κρίσις z "yargı, hüküm" sözcüklerinin bileşiğidir. Yunanca sözcük Eski Yunanca krínō κρίνω z "yargılamak" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için epi+, kriz maddelerine bakınız.
Fransızca graphite "kristalize saf karbon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen grafit sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1789 Abraham Gottlob Werner, Alm. mineralojist.) Bu sözcük Eski Yunanca gráphō γράφω z "yazmak, çizmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.
Fransızca chalcédoine veya İngilizce chalcedony "bir tür yarı değerli kristal" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen chalcedonius sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen χalkēdōn χαλκηδών z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük χalkēdōn "Anadolu'da bir kent, Kadıköy" özel adından türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca cryologie "buz bilimi" veya İngilizce cryology sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca krýos κρύος z "buz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kristal, +loji maddelerine bakınız.
Fransızca crise "buhran" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca krísis, krit- κρίσις, κριτ- z "1. yargı, hüküm, 2. hastalığın dönüm noktası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca krínō κρίνω z "yargılamak, hüküm vermek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kriter maddesine bakınız.
Farsça mīnā مينا z "1. cam, kristal, 2. metal üstüne işlenen renkli cam tabakası, emaye" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça mīnū "gök, asuman, gök rengi" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şakar شكر z "şeker kamışından elde edilen tatlı madde" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Pali (geç Sanskrit) dilinde aynı anlama gelen śakkharā sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe śárkarā शर्करा z "1. çakıltaşı, 2. külçe veya kristal şeker" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca croûte "kabuk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince crusta "çıtırdayan şey" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kru-sto- "çıtır" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kreus- "kabuk bağlamak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kristal maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce quartz "bir silisyum kristali" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen quarz sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Slavca kvardy "sert" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
İngilizce melamine "bir tür sentetik reçine" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca Melamine "bir kimyasal kristal" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1834 J. Liebig, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca Melam "sülfosiyanid amonyumun damıtılmasıyla elde edilen kimyasal madde" sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: 1834 J. Liebig.) Daha fazla bilgi için amin maddesine bakınız.
Sanskritçe çintāmani चिन्तामणि z "dilek taşı" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe çintā "dilek, kaygı" ve Sanskritçe mani "kristal, mücevher" sözcüklerinin bileşiğidir.
Bu arama sonucu toplam 21 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.