Kord - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kord Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca cordon "1. kalın örme ip, 2. tecrit hattı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen cordone sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince chorda "sicim, ip, çalgı teli" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca χordē χορδη z "1. bağırsak, bağırsaktan hapılan sicim, 2. çalgı teli" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghorə-d- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gherə- "bağırsak" kökünden türetilmiştir.
Fransızca accordéon sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca akkordeon "bir müzik aleti" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1829 Cyril Demian, Avst. müzik aleti yapımcısı.) Bu sözcük Almanca akkord "akor" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için akor maddesine bakınız.
Fransızca corps diplomatique "diplomatik zümre" deyiminden alıntıdır. (NOT: Fransızca deyim Fransızca corps "vücut, beden" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince corpus, corpor- "vücut, bünye" sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için korpus, diplomat maddelerine bakınız.
Fransızca cordon bleu "'mavi kurdele', 1. seçkin adam, soylu [esk.], 2. usta aşçı" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kordon maddesine bakınız.
İtalyanca concordato "uyuşma, anlaşma" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen concordatum sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince concordare "anlaşmak, duygu ve düşünce birliğine varmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince cor, cord- "yürek, akıl, gönül" sözcüğünden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kör2 maddesine bakınız.
Arapça ntḳ kökünden gelen minṭaḳat منطقة z "kuşak, zon, bölge, alan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça niṭāḳ نطاق z "kuşatma, kordon, kuşak" sözcüğünün alet adıdır.
Farsça zīcak veya zīçak زيجك/زيچك z "bumbar dolması, bağırsak sarması" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça zīç زيچ z "germe, çekerek uzatma, şerit, kordon" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca coeur "1. kalp, 2. iskambilde kalp işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince cor, cord- "1. kalp, 2. akıl, gönül" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kord- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kerd- "kalp" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kardiyo+ maddesine bakınız.
İngilizce herniation "fıtık oluşumu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince hernia "fıtık" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gherə-n- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gherə- "bağırsak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kordon maddesine bakınız.
İtalyanca cordola "dar kumaş şeridi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca corda "ip, şerit" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kordon maddesine bakınız.
Moğolca siçim "ip, sicim, kordon, olta" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.