Ketleme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ketleme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁbw kökünden gelen taˁbiyat تعبية z "doldurma, paketleme, özellikle topa barut sürme" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Eski Türkçe çıg- "dürmek, paketlemek" fiilinden +In sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe çıkın sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca emballage "paketleme, paket" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca emballer "paketlemek" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca balle "balya, top" sözcüğünden in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.
Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.