Kesre - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kesre Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ks̠r kökünden gelen kas̠rat كثرة z "çokluk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kas̠ura كثُر z "sayıca çok idi" fiilinin ismi merresidir.
Arapça ks̠r kökünden gelen aks̠ar أكثر z "daha çok, en çok" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kas̠īr كثير z "çok" sözcüğünün tafdilidir. Daha fazla bilgi için kesret maddesine bakınız.
Arapça ks̠r kökünden gelen kaws̠ar وثر‎‎‎ك‎ z "1. bolluk. 2. İslam inancına göre cennette bulunan bir ırmak veya havuz, adını bu sözcükten alan Kuran suresi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kas̠ura كثُر z "çok idi" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kesret maddesine bakınız.
Arapça ks̠r kökünden gelen taks̠īr تكثير z "çoğaltma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kas̠ura "çok idi" fiilinin tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kesret maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.