Kerk - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kerk Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Farsça karkās veya karkas كركاس/كركس z "akbaba" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Farsça sözcük Avesta (Zend) dilinde kahrka- "kuş, tavuk" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Fransızca kermesse "Kilisede Pazar ayininden sonra hayır için yapılan satış" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca kerkmisse "kilise ayini" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Holandaca kerk "kilise" (NOT: Holandaca sözcük Germence aynı anlama gelen kîrikon biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Eski Yunanca kyrikón κυρικόν z "'tanrı evi', kilise" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kýrios κύριος z "rab, tanrı" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. ) ve Latince missa "Pazar ayini" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Latince sözcük Latince mittere, miss- "göndermek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için mesaj maddesine bakınız.
İngilizce spatula "kürekçik, kerkin kenarlı boya veya macun karma paleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince spathula "kürekçik" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince spatha "kürek" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için apolet maddesine bakınız.
İtalyanca issa! "haydi! (gemilerde halat ve yelken çekerken kullanılan ünlem)" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.