Kelime, - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kelime, Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce lexicon "sözlük, lugatçe" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen leksikón λεξικόν z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca léksis λέξις z "kelime, söz" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca légō, log- λέγω2, λογ- z "söylemek" fiilinden +sis sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için logos maddesine bakınız.
Fransızca motette "kilise müziğinde bir ilahi türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca mot "kelime, söyleyiş" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince muttum "ağızdan çıkan ses, lakırdı" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince muttire "söylenmek, ses çıkarmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca vocabulaire "kelime hazinesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince vocabularium sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince vocabulum "kelime, sözcük" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince vox, voc- "ses, söz" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için vokal maddesine bakınız.
Türkçe dilinden alınan sözcük kelimesi Can ile ruh sözcükleri çoğu zaman aynı anlamda kullanılıyor. - A. Boysan anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (dil bilimi) kelime, söz anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.