Kaybetme - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kaybetme Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca démence "aklını kaybetme, bunama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen dementia sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince mens, ment- "akıl" sözcüğünden de+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mantalite maddesine bakınız.
Fransızca perte totale "tam hasar" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca perte "kayıp, hasar" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen perditum sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince perdere "'boşa vermek', kaybetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince dare "vermek" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için data maddesine bakınız.
İtalyanca smarrito "1. kayıp, ziyan, 2. şaşkın" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca smarrire "1. kaybetmek, 2. şaşırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *marrjan "şaşırmak, kuşkuya düşmek" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mors-eyo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mers- "şaşmak, kuşkuya düşmek" kökünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.