Karb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Karb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca bicarbonate "iki karbon atomu içeren molekül" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+3, karbonat maddelerine bakınız.
Fransızca carbone "bir element, saf kömür" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince carbo, carbon- "odun kömürü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kr- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-4 "ateş, yakma" kökünden türetilmiştir.
Fransızca carbonate de soude "sodyum karbonat" deyiminden alıntıdır. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
Fransızca dioxide "kimyada CO2 bileşiği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca carbon ve Fransızca dioxide "iki oksijen atomu" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için karbon, di+1, oksit maddelerine bakınız.
İngilizce carbohydrate "kimyada CHn genel biçimine sahip bileşiklerin genel adı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen hydrocarbure sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: y. 1800 Joseph-Louis Preust, Fr. kimyacı.) Bu sözcük Fransızca hydrogène sözcüğünden türetilmiştir. (İlk kullanımı: hidrojen) Daha fazla bilgi için karbon, hidro+ maddelerine bakınız.
Fransızca carburateur "1. yakıcı, kömürleştirici cihaz, 2. benzin motorlu makinalarda karbüratör" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca carburer "karbonize etmek, kömürleştirmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
İtalyanca soda "1. külünden soda elde edilen bitki, çöğen otu, saponaria, 2. sodyum karbonat" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Arapça swd1 kökünden gelen suwwād سوّاد z "çöğen otu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça sawād veya aswad سواد/أسود z "kara" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için esvet maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce sadece bileşiklerde görülen nitro+ "azot" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca nítron νίτρον z "sodyum karbonat (soda) veya potasyum nitrat (güherçile)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen nitrā נתרא z sözcüğünden alıntıdır. Aramice/Süryanice sözcük Eski Mısır dilinde ntr sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca graphite "kristalize saf karbon" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen grafit sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1789 Abraham Gottlob Werner, Alm. mineralojist.) Bu sözcük Eski Yunanca gráphō γράφω z "yazmak, çizmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.
Yeni Yunanca keramídi κεραμείδι z "pişmiş topraktan yapılan çömlek, tuğla" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kéramos κέραμος z sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kerə-mo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-4 "ateş, yakma" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
Farsça kārbān veya kārvān كاربان/كاروان z "kafile, katar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kārvān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Akatça χarrānu "yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Farsça şakarbūre شكربوره z "hamur ve şekerle yapılan bir tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şakar شكر z ve Farsça būre بوره z "börek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şeker, börek maddelerine bakınız.
Fransızca benzine "benzol içeren hidrokarbür karışımı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca aynı anlama gelen benzin sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1830 Eilhardt Mitscherlich, Alm. kimyacı.) Bu sözcük Almanca benzoe(säure) "benzoik asit" sözcüğünden türetilmiştir. Almanca sözcük Geç Latince labenzoe sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için benzen maddesine bakınız.
Fransızca eau gaseuse "gazlı su, limonata ve sodyum bikarbonattan yapılan içecek" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gazeux "gazlı" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca gaz sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gaz1 maddesine bakınız.
Fransızca charbon "1. kömür, 2. bir hayvan hastalığı, karakabarcık, ruam" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince carbon "kömür" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
İngilizce crematorium "ölü yakma fırını" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince crematorium "yakma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince cremare "yakmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *krem- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ker-4 "ateş" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
Union Carbide "kimyasal madde üreticisi firma" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1917 ABD.) Bu sözcük İngilizce carbon "kömür" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karbon maddesine bakınız.
Coca-Cola "bir karbonatlı içecek markası" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1887 ABD.) Bu sözcük İngilizce cola "kafein bakımından zengin Afrika kökenli ceviz türü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük bir Afrika dilinde bir sözcükten alıntıdır.
Yeni Latince potassium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1807 Sir Humphrey Davy, İng. kimyacı.) Latince sözcük İngilizce potash "bitki külünden elde edilen kimyasal madde, potasyum karbonat" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce pot "çanak" ve İngilizce ash "kül" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pot2 maddesine bakınız.
Almanca ketone "kimyada bir hidrokarbon türevi" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca aketone "aseton" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için aseton maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Karbon yerine silisyumun geçtiğı organik cisimlere benzer maddelerin genel adı; ısı ve suya karşı dayanıklı olduğu için yağ, plâstik, merhem gibi maddelerin yapımında kullanılır anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan silikon kelimesi Fransızca silicone (fr) anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 26 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.