Kanta - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kanta Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳintār قنتار z "bir tartı birimi, büyük terazi" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Yunanca aynı anlama gelen kentinári(on) κεντηνάριον z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince centenarium "yüz librelik tartı birimi (yaklaşık 31 kg)" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince centum "yüz" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için santi+ maddesine bakınız.
Yeni Yunanca kentávrion sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca kentaúrion κενταύρειον z "şifalı bir bitki, centaurium" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca Kentaúros "Yunan mitolojisinde at gövdeli efsanevi varlık" özel adından +ion sonekiyle türetilmiştir.
Fransızca cantate "şarkılı kilise dramı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca cantata "şarkılı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca cantare "şarkı söylemek" fiilinden türetilmiştir. İtalyanca fiil Latince canere, cant- "şarkı söylemek" fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kanto maddesine bakınız.
İtalyanca locanda "konaklama odaları da bulunan aşçı dükkânı, han" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca locare "(ev veya yatak) kiralamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince locare "yerleştirmek, para yatırmak, kiraya vermek" fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için lokal maddesine bakınız.
Moğolca kantarga "atın dilini bastırmak suretiyle zaptetmeye yarayan demir araç" sözcüğünden alıntıdır. Moğolca sözcük Moğolca kantar- "gemlemek, atın dizginlerini sıkıca çekmek" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca gastronomie "damak zevki uzmanı, lokantacı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için gastro+, +nomi maddelerine bakınız.
Fransızca cabaret "küçük tiyatro, müzikli lokanta" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Holandaca cabret "odacık" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca couvert "1. örtü, 2. sofra örtüsü, sofra takımları, 3. lokantada 'sofra takımı parası'" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca couvrir "örtmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen cooperire fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için aperitif maddesine bakınız.
Fransızca restaurant "1. canlandırıcı, güç veren, tonik [esk.], 2. lokanta" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca restaurer "onarmak, yenilemek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için restore maddesine bakınız.
Fransızca table d'hôte "(lokantada) ev sahibinin sofrası, seçmesiz menü" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca table "masa, sofra" ve Fransızca hôte "misafir ağırlayan, ev sahibi" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için tabela, host maddelerine bakınız.
İtalyanca casino "1. kulübe, evcik, 2. müzikli lokanta" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca casa "ev" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince casa "baraka, kulübe" sözcüğünden evrilmiştir.
Venedikçe trattòr "lokantacı, aşçı" sözcüğünden alıntıdır. Venedikçe sözcük Venedikçe trattar "işlemek, iş yapmak, konu edinmek, meslek edinmek" fiilinin dr. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen tractare fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
Yeni Yunanca tavérna ταβέρνα z "her türlü lokanta" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince taberna veya tabernae "dükkân, han, özellikle yolculara hizmet eden yemekhane" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir. Daha fazla bilgi için tabela maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ad halinde Havası boşalmış bir futbol topu... - A. Gündüz anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi Duvar saatinin topu. Kantarın topu. anlamındadır. Türkçe sözcük, Belirteç halinde tamamen, bütünüyle anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi IPA: /ˈtop/ anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde Bunlardan sonra top sakallı, çocuk yüzlü Şaban'ın dizi en çok sevdiği yerdi - H. E. Adıvar anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan top kelimesi IPA: /ˈtop/ anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (silahlar) top anlamına gelir. Ad dilinden alınan top kelimesi (satranç) kale anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde top anlamına gelir. Ad dilinden alınan top kelimesi Eski Türkçe top anlamındadır. İngilizce sözcük, Ad halinde üst anlamına gelir. Türkmence sözcük, Ad halinde (silahlar) top anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.