Kalos - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kalos Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Orta Yunanca kalōdio καλωδιο z "urgancık" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir. Yunanca sözcük Eski Yunanca kálōs, kalod- κάλως, καλοδ- z "urgan" sözcüğünün küçültme halisidir.
Fransızca kaléidoscope "mercek, ayna ve renkli kırpıntılar yardımıyla güzel şekiller oluşturan bir düzenek" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce aynı anlama gelen kaleidoscope sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1817 Brewster, İng. mucit.) Bu sözcük Eski Yunanca kalós καλός z "güzel" ve Eski Yunanca eîdos εῖδος z "şekil, görüntü" ve Eski Yunanca skópos σκόπος z "gösteren" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kaldırım, ide, +skop maddelerine bakınız.
Fransızca calligraphie "güzel yazı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca kalli- καλλι- z "güzel (önek)" (NOT: Bu sözcük Eski Yunanca kalós καλός z "güzel (sıfat)" sözcüğünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca grapheía γραφεία z "yazım" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kaldırım, +grafi maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca kali méra καλη μέρα z "günaydın, iyi günler" deyiminden alıntıdır. Yunanca deyim Yeni Yunanca kalós, kali καλός, καλη z "iyi, güzel" ve Yeni Yunanca méra μέρα z "gün" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰēméra ἡμέρα z sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *āmer- biçiminden evrilmiştir. )
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.