Kabart - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kabart Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁcr kökünden gelen ˁaccūr عجّور z "bir tür hıyar veya yeşil kavun" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁacara عجر z "burdu, büzdü, (biçimsiz ve çirkin bir surette) kabardı veya kabarttı" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca fanfare "gürültülü bando müziği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fanfaronnade "şatafat, pahalı ve gürültülü gösteriş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İspanyolca fanfarrón "şatafat meraklısı, gösterişçi kimse" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Arapça farfarat فرفرة z "(hayvan, özellikle tavus kuşu) tüylerini kabartma" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça farfara فرفر z "tüylerini kabarttı" fiilinin masdarıdır.
Arapça ḥcm kökünden gelen ḥicāmat حجامة z "(tıbbi amaçla) kan aldırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥacm حجم z "kabartı, tümsek, hacim" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için hacim maddesine bakınız.
Arapça ḥcm kökünden gelen ḥacm حجم z "çıkıntı, tümsek, kabartı, kapsam, boyut, kalibre" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca eczéma "bir cilt hastalığı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ékzema έκζεμα z "ciltte çıkan kabartı, isilik, döküntü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ekzéō εκζέω z "kabarıp taşmak, isilik dökmek" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca zéō ζέω z "kabarmak, kaynamak" fiilinden ek+ önekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *yes- "kabarmak, kaynamak, mayalanmak" biçiminden evrilmiştir.
Yeni Yunanca fúski φούσκη z "dışkı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca phýskē φύσκη z "1. kabartı, şişkin şey, 2. kalın barsaktan yapılan sucuk, bumbar" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca physáō φυσάω z "üflemek, şişirmek" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca phýō φύω z "şişmek, kabarmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fiziyo+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce ganglion "sinir hücrelerinden oluşan yumak" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca gánglion γάγγλιον z "cilt altında oluşan kabartı veya tümör" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca hypophyse "beynin altında bulunan yumru şeklinde hormon bezi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phýsis φύσις z "kabartı, yumru" sözcüğünden hipo+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fiziyo+ maddesine bakınız.
Fransızca brocart "kabartma işlemeli ipek kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca broccato "kabartmalı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca broccare "kabarmak [esk.]" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca gaufré "göz göz kabartma baskılı kâğıt veya kumaş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gaufre "arı peteği, kâğıt helva" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gofret maddesine bakınız.
Fransızca relief "kabartma heykel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca aynı anlama gelen relievo sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince relevare "yukarı kaldırmak, yükseltmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince levare "kaldırmak" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için levanten maddesine bakınız.
Fransızca soufflé "1. üflenti, fısıltı, 2. çırpılmış yumurta akıyla kabartılmış tatlı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca souffler "üflemek, fısıldamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen sufflare, sufflat- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince aynı anlama gelen flare, flat- fiilinden sub+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için deflasyon maddesine bakınız.
Türkçe yazılı örneği bulunmayan *tomur "kabartı?, yuvarlak ve dolgun şey?" sözcüğünden +çUk sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için tomruk maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 13 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.