Ḳṣṣ - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ḳṣṣ Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳṣṣ kökünden gelen ḳiṣāṣ قصاص z "ödeşme, hesaplaşma, göze göz dişe diş ilkesine göre verilen ceza" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṣṣ قصّ z "kesme, kırpma" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça ḳaṣaṣ قصص z "kısaca anlatma" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ḳiṣaṣ قصص z "hikâyeler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳṣṣ kökünden gelen ḳiṣṣat قصّة z "hikâye" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için kıssa maddesine bakınız.
Arapça ḳṣṣ kökünden gelen ḳiṣṣat قصّة z "hikâye" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳaṣaṣ قصص z "(kısaca ve özetle) anlatma" sözcüğünün ismi merresidir. Daha fazla bilgi için kısas1 maddesine bakınız.
Arapça ḳṣṣ kökünden gelen miḳaṣṣ مقصّ z "koyun kırpma aleti, makas" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kısas1 maddesine bakınız.
Arapça ḳṣṣ kökünden gelen taḳāṣṣ تقاصّ z "ödeşme, göze göz dişe diş etme, değiştokuş etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ḳiṣāṣ قصاص z sözcüğünün tefāˁul vezni (VI) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kısas1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.