Ḳlb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ḳlb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳlb kökünden gelen inḳilāb إنقلاب z "altüst olma, tersine dönme, tepetaklak olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳalb قلب z "dönme, dönüşme" sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kalp2 maddesine bakınız.
Arapça ḳlb kökünden gelen ḳalb1 قلب z "yürek" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Akatça aynı anlama gelen ḳablu sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça ḳlb kökünden gelen ḳalb2 قلب z "değişme, dönme, tersine çevirme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳalaba قلب z "değiştirdi, tersine çevirdi, döndürdü, evirdi" fiilinin masdarıdır.
Arapça ḳlb kökünden gelen ḳallāb قلّاب z "çıkrık, iplik eğirme çarkı" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça ḳalaba قلب z "çevirdi, döndürdü" fiilinin meslek adıdır. Daha fazla bilgi için kalp2 maddesine bakınız.
Arapça ḳlb kökünden gelen ḳulb قلب z "halka, bilezik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḳalaba قلب z "döndürdü, çevirdi, eğirdi" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kalp2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.