Külmek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Külmek Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça mlw kökünden gelen imlāˀ إملاء z "dikte etme, yazı yazdırma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice mlē מל z "1. dolu, 2. herekeli yani sesli harfleri bildiren noktaları doldurulmuş yazı" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarı olabilir; ancak bu kesin değildir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #mly מלי z "doldurma" kökünden türetilmiştir.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *bükür- "bükmek" fiilinden +I sonekiyle türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe bük- "bükülmek" fiilinden +Ur- sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için bük- maddesine bakınız.
Eski Türkçe yazılı örneği bulunmayan *kad- "bükülmek, (kendi üstüne) dönmek, katlanmak" fiilinden +gU sonekiyle türetilmiştir. Eski Türkçe fiil Eski Türkçe kadğu sözcüğünden evrilmiştir.
Eski Türkçe su- "bükülmek, itaat etmek" fiilinden +Iş sonekiyle türetilmiştir. (İlk kullanımı: Kaş)
Yeni Yunanca madarós μαδαρός z "yolunmuş, tüysüz, kel" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen madarós sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca madáō μαδάω z "yolunmak, tüyü dökülmek" fiilinden türetilmiştir.
Moğolca şagi- "dökülmek, çok şiddetli yağmur yağmak" fiili ile eş kökenlidir.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.