Kâfil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Kâfil Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḳfl kökünden gelen ḳāfilat قافلة z "kervan, konvoy" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça kfl kökünden gelen kafīl كفيل z "bir borcu üstlenen" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için kefalet maddesine bakınız.
Farsça kārbān veya kārvān كاربان/كاروان z "kafile, katar" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen kārvān sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Akatça χarrānu "yol, yolculuk, özellikle ticari yolculuk, kervan" sözcüğünden alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
Fransızca comité "az sayıda üyeden oluşan heyet, encümen" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince comitatus "maiyet, kafile" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince comitare "yoldaş olmak, eşlik etmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince itare "yürümek, yol almak" fiilinden con+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için iyon maddesine bakınız.
İngilizce gangster "çeteci, haydut" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: y. 1890 ABD.) İngilizce sözcük İngilizce gang "yolcu grubu, kafile [esk.], çete" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) gangr "yolculuk" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *gangan "gitmek, yolculuk etmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghengh- "yürümek, gitmek" biçiminden evrilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.