İyor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İyor Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca pyorrhée "akıntılı iltihap, özellikle diş etlerinde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen pyorhaía πυοραία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca púon πύον z "cerahat, irin" ve Eski Yunanca rhéō ῥέω z "akmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pus2 maddesine bakınız.
Fransızca interieur veya İngilizce interior "bir şeyin veya mekânın içi, dahili" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince interior sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince inter "iç, ara (edat)" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için inter+ maddesine bakınız.
Fransızca fjord "Norveç kıyılarına özgü derin körfez" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Norveççe fjord "liman, körfez" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *furduz biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *prtu- "liman" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *per-2 "geçmek, geçirmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için portal maddesine bakınız.
İngilizce aynı anlama gelen biorhythm sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için biyo+, ritm maddelerine bakınız.
Arapça lā adrī لا أدرى z "'bilmemci', kuşkucu, skeptik" deyiminden alıntıdır. Arapça deyim Arapça لا z "değil" ve Arapça dry kökünden gelen adrā أدرا z "bilirim, biliyorum (geniş zaman eril 1ci tekil şahıs)" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için la+, dirayet maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca érχete έρχεται z "'geliyor!'" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca érχome sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca érχomai έρχομαι z "gelmek, varmak" fiilinden evrilmiştir.
Sanskritçe namastē "'sana boyun eğiyorum', Hintçe selam sözü" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe namas नमस् z "boyun eğerek saygı gösterme, temenna etme" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için namaz maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Eylem halinde Büyük bir heyecan, bir haz içinde şu satırları yazıyorum. - Ö. Seyfettin anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yazmak kelimesi Adresini bilmiyorum ki yazayım. anlamındadır.
Türkçe dilinden alınan geçici kelimesi Onları sokakta gördüğünüz zaman adi bir geçiciden farklı bulmazsınız, sanırsınız ki bir yazıcı ticarethanesine gidiyor. - C. Şehabettin anlamındadır. Türkçe dilinden alınan geçici kelimesi Bunu evvela gençliğe mahsus geçici bir heves zannettim. - P. Safa anlamındadır.
Türkçe dilinden alınan sözcük kelimesi Can ile ruh sözcükleri çoğu zaman aynı anlamda kullanılıyor. - A. Boysan anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (dil bilimi) kelime, söz anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan kazanç kelimesi Sırtında hep aynı kahverengi elbise bulunduğuna göre fazla bir kazanç da sağlamıyordu. - C. Külebi anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde Bir eser bırakmadan geleceğe yadigâr. Bırakmışım kime ne, bırakmasam ne zarar. - E. B. Koryürek anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gelecek kelimesi Karakteri ve zekâsı gelecek için insana umut ışığı veriyordu. - H. E. Adıvar anlamındadır. Türkçe sözcük, Ön ad halinde Gelecek asırları tarihe bırakalım. Biz şimdi haritadan geçmişlere bakalım. - F. N. Çamlıbel anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gelecek kelimesi Kız, gelecek baharda yine geleceklerini müjdeledi. - O. C. Kaygılı anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde Pencerenin önüne geçmiş, dalgın ve hiddetli nazarlarıyla karşıki damları seyrediyordu. - E. E. Talu anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan dam kelimesi Hekim kendisine üç ay, tam üç ay damdan dışarı çıkmaya izin vermemişti. - N. Nâzım anlamındadır. Türkçe sözcük, Kısaltma halinde (ölçü birimleri) dekametre anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan dam kelimesi dam üstünde saksağan, vur beline kazmayı anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (mimarlık) çatı, örtü anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde ahır anlamına gelir. Ad dilinden alınan dam kelimesi Eski Türkçe tam anlamındadır. İngilizce sözcük, Ad halinde baraj anlamına gelir. Karaçay Balkarca sözcük, Ad halinde tat, lezzet anlamına gelir. Kırım Tatarca sözcük, Ad halinde (mimarlık) çatı, örtü anlamına gelir. Kırım Tatarca dilinden alınan dam kelimesi tat anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde Çocuklarının vaziyeti, istikbali seni alakadar ediyorsa biraz kendi âleminden çıkar, onlarla meşgul olursun, anladın mı? - A. M. Dranas anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan vaziyet kelimesi Kasaba coğrafi vaziyeti yüzünden lodosu, poyrazı pek az tutan bir limanda kurulmuştur. - S. F. Abasıyanık anlamındadır.
İspanyolca sözcük, Eylem halinde Te amo mucho. — Seni çok seviyorum. anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan korkak kelimesi Korkak bir adam değilim gibi geliyor bana. anlamındadır. sözcük, Ön ad halinde korkak anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan kalp kelimesi Bak ellerim nasıl titriyor, bak alnım nasıl yanıyor, bak kalbime nasıl çarpıyor. - Y. K. Karaosmanoğlu anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (anatomi) kalp, yürek anlamına gelir. Ad dilinden alınan kalp kelimesi Arapça qalb anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde (anatomi) kalp, yürek anlamına gelir. Türkmence dilinden alınan kalp kelimesi gönül anlamındadır.
Türkçe dilinden alınan bel kelimesi Kolum, boynundan beline doğru kayıyor. - Y. Z. Ortaç anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde bel anlamına gelir. Ad sözcük, Ad halinde bel anlamına gelir. Ad dilinden alınan bel kelimesi bel (kazma aracı) anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde belki anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan bel kelimesi بل‏ anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (renkler) ak, beyaz anlamına gelir. Ad sözcük, Ön ad halinde (renkler) ak, beyaz anlamına gelir. Volapük dili sözcük, Ad halinde (doğa bilimi, yüzey bilimi, coğrafya) dağ anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Belirteç halinde Yumuşak ve içten sürdürdü konuşmasını. - T. Buğra anlamına gelir. Türkçe sözcük, Ön ad halinde Bu dileğinde içten çünkü bana bir şey olursa kendi başının da yanacağını çok iyi biliyor. - A. Ümit anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan çelik kelimesi Süngülerini, çelikten birer parmak gibi göğe kaldırmışlar. - R. E. Ünaydın anlamındadır. Türkçe dilinden alınan çelik kelimesi Karşı tarafa uzanan bir çelik köprü hayal ediyordu suyun üzerinde. - A. Kulin anlamındadır. Arnavutça sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir. Çağatayca sözcük, Ad halinde pulad, taban, ahen çevherdar, güraş tutanlara bir amel ve hüneri anlamına gelir. Çağatayca dilinden alınan çelik kelimesi ilişdirmek anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir. Ad dilinden alınan çelik kelimesi Çekçe ocel anlamındadır. Kırım Tatarca sözcük, Ad halinde (metalurji, yapı malzemeleri) çelik anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan delilik kelimesi Bir delilik, bir çılgınlık, bir hoppalıktır gidiyor. - P. Safa anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde Eskiden sapa semtlerde küçücük dükkânlar görünürdü. - S. F. Abasıyanık anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan sapa kelimesi Dar ve sapa yollardan hızla yürümeye çalışıyorduk. - A. H. Tanpınar anlamındadır. Çağatayca sözcük, Ad halinde kenar yer, sapmak, şehirden haric anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Ad halinde Çöp kokusuyla beraber mutsuzluğu da artıyordu günbegün. - E. Şafak anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan koku kelimesi Koku sürünmek. anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde Osuranın burnuna sıçmalı ki koku ala anlamına gelir. Ad dilinden alınan koku kelimesi Tabağa sorarsan dünyada fena koku olmaz anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde anber anlamına gelir.
Türkçe sözcük, Bağlaç halinde Galiba bir vehme kapılıyorum ve galiba bir hastalık beynimi kemiriyor. - A. Gündüz anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan ve kelimesi و‏ anlamındadır.
Türkçe dilinden alınan lamba kelimesi Bir gaz lambasının ışığında önüme serdiğim haritayı tetkik ediyordum.- Y. K. Karaosmanoğlu anlamındadır. Ad sözcük, Ad halinde (sayılar) sayı anlamına gelir.
Türkçe dilinden alınan istek kelimesi Yanıma yaklaşan gölge, o eski şarkıyı gerçek bir istekle tekrarlıyordu. - Ç. Altan anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ad halinde Saklanan bir gelir vardı ki aç, çıplak kalmıyorlardı. - M. Yesari anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gelir kelimesi gider anlamındadır. Türkçe sözcük, Çekimli eylem halinde IPA: /geˈliɾ/ anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gelir kelimesi Heceleme: ge·lir anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 27 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.