İstoria - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İstoria Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce historicism "tarihi üsluplara öykünen sanat (özellikle mimari) anlayışı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce historic "tarihsel" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen historia sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca ʰistoríē ἱστορίη z "eski zamanlara dair anlatı, destan, vekayiname" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca ʰístōr ἱστωρ z "tanık, bilge, öykücü" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca préhistorique "tarih öncesine ait" sözcüğünden pre+ önekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰistorikós ἱστορικός z "tarihî, tarihçi" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca ʰistoría ἱστορία z "tarih anlatısı" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için historisizm maddesine bakınız.
İngilizce sözcük, Ad halinde Eski Yunancada Historia araştırılarak öğrenilmiş bilgi anlamına gelmekte iken daha sonradan geçmiş olayların öyküsü anlamında kullanılmaya başlanmıştır anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.