İraç - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İraç Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁrc kökünden gelen miˁrāc معراج z "1. merdiven, 2. Hz Muhammed'in Receb ayının 27ci gecesi gökyüzüne tırmanması" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça murūc مروج z "tırmanma" sözcüğünün alet adıdır.
Farsça sirāce سراجه z "bir at hastalığı, morbus" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Türkçe kır sözcüğünden +? sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kır1 maddesine bakınız.
Arapça brzχ kökünden gelen barzaχ برزخ z "1. Kuran'a göre ölümle kıyamet arasındaki süre, 2. (mec.) aralık, ayıraç; darlık, sıkıntı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) barzaχ sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde barəz-aŋhvā "yüksek alem, tanrılar dünyası" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için balâ maddesine bakınız.
Arapça ḥcz kökünden gelen ḥacz حجز z "engel, bariyer, ayıraç, birinin bir hakkı kullanmasına engel olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥacaza حجز z "engelledi, ayırdı" fiilinin masdarıdır.
Arapça iblīs إبليس z "şeytan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca diábolos διάβολος z "iftiracı, şeytan" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca diabállō διαβάλλω z "iftira etmek, yanıltmak" fiilinden türetilmiştir. Yunanca fiil Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak" fiilinden dia+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.
Arapça drc kökünden gelen mundaric مندرج z "kapsayan veya kapsanan" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça indirāc إندراج z "kapsanma" sözcüğünün infiˁāl vezni (VII) failidir. Daha fazla bilgi için derç maddesine bakınız.
Farsça aynı anlama gelen girac گرج z sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen gīrā גירא z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen gīru sözcüğü ile eş kökenlidir. Akatça sözcük Sumerce aynı anlama gelen gir sözcüğünden alıntıdır.
İtalyanca cricco "mekanik kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Eski Yunanca kríkos κρίκος z "zincir baklası" sözcüğünden alıntıdır.
İtalyanca aynı anlama gelen macchina sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen machina sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca mēχanē μηχανή z "aygıt, mekanizma, özellikle makaralı kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca mêχos μῆχος z "araç, aygıt" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *magh-1 "yapma, yarama, yapabilme, gücü olma" biçiminden evrilmiştir.
İtalyanca palanco "yük kaydırmak için kullanılan yuvarlak kütük, makara, kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen palanca sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca phálanks, phalang- φάλανξ, φαλαγγ- z "kısa ve yuvarlak kütük" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için falaka maddesine bakınız.
Farsça sirāce سراجه z "bir at hastalığı, morbus" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Fransızca levier "kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca lever "kalkmak, kaldırmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için levanten maddesine bakınız.
İngilizce winch "kaldıraç, makara" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *winkja- "çıkrık, çark" biçiminden evrilmiştir.
İngilizce boson "nükleer fizikte bir parçacık" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1947 Paul Dirac, İng. fizikçi.) İngilizce sözcük Satyendra Nath Bose "Hintli matematikçi (1894-1974)" özel adından türetilmiştir.
İngilizce dumper "dökücü, kaldıraçlı yük kamyonu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to dump "kabaca dökmek" fiilinden türetilmiştir.
İngilizce forklift "çatal kaldıraç" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fork "çatal" ve İngilizce lift "kaldıraç" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için firkete maddesine bakınız.
İngilizce stepney "basamaklı kaldıraç [esk.]" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için step2 maddesine bakınız.
Yeni Yunanca anadóti αναδότι z "kaldıraç, ot kaldırma çatalı, yaba" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca anadínō αναδίνω z "yukarı vermek, kaldırmak" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için doz maddesine bakınız.
Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Kur'an'dan bir sure adı (Muhammed'in Miraç Gecesi'nde göğe yükselirken yaptığı yolculuğu anlatır.) anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan esra kelimesi Sevdiği uğruna deli divane olan anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 20 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.