İkap - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İkap Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rkb kökünden gelen irtikāb إرتكاب z "(ağır bir şeyi) üstüne alma, (suç veya günah) işleme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rukūb ركوب z "üstüne binme" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için merkep maddesine bakınız.
Arapça kˁb kökünden gelen mukaˁˁab مكعّب z "zar şeklinde olan, matematikte bir sayının kübü" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça takˁīb تكعيب z "zar şekline getirme, kübünü alma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) mefˁuludur. Bu sözcük Arapça kaˁbat كعبة z "Mekke'de bulunan zar şeklinde tapınak, Kâbe" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için kâbe maddesine bakınız.
İngilizce pickup "1. kamyonet, 2. otomatik kollu fonograf" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to pick up "yerden kaldırmak, almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce to pick "1. sivri bir şeyle deşmek, gagalamak, 2. bir tutam almak" fiilinden türetilmiştir. İngilizce fiil Fransızca piquer fiilinden alıntıdır. Daha fazla bilgi için pik2 maddesine bakınız.
İngilizce handicap "1. çeşitli atlara şanslarını eşitlemek için farklı ağırlıklar yüklendiği at yarışı türü, 2. oyunda rakibe tanınan avantaj, 3. dezavantaj" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce hand i' cap "'el şapkada', eski bir oyun" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce hand "el" ve İngilizce cap "külah, şapka" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için kep maddesine bakınız.
İngilizce barter "takas, değiş tokuş" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski Fransızca barater veya bareter "pazarlık, yalan dolan, irtikâp" fiilinden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca baratteria "deniz ticaret hukukunda kaptanın taşıdığı malı zimmetine geçirmesiyle oluşan suç, irtikâp" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
İngilizce handle "manipüle etmek, idare etmek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *handlion "ellemek, ele getirmek" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hand- "el" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için handikap maddesine bakınız.
Perlon "bir tür sentetik elyaf, polikaprolaktam polimerinin ticari adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1952 IG Farben, Alman kimya firması.) Bu sözcük Almanca perle "inci" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen pernula sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince perna "sedef, istiridye kabuğu" sözcüğünün küçültme halisidir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.