İha - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İha Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça bi-ḥaḳḳin بحقٍّ z "hakkile, haklı olarak" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bi+1, hak1 maddelerine bakınız.
Arapça crḥ kökünden gelen caraḥa جرح z "yaraladı" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için cerh maddesine bakınız.
Arapça chd kökünden gelen cihād جهاد z "1. çaba, gayret, mücadele, 2. din uğruna savaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cahd جهد z "çabalama, gayret etme" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça chz kökünden gelen cihāz جهاز z "donanım, teşkilat, gerekli eşya" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça amr أمر z "buyruk" ve Arapça ḥaḳḳ حقّ z "hak, Allah" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için emir1, hak1 maddelerine bakınız.
Arapça ftḥ kökünden gelen fātiḥat فاتحة z "1. açan şey, başlangıç, 2. Kuran'ın ilk suresi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için fetih maddesine bakınız.
Arapça ḥāl حال z "durum" ve Arapça ḥāḍir حاضر z "şimdiki" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hal1, hazır maddelerine bakınız.
Arapça ḥasba'l-ḥāl حسب الحال z "durum değerlendirmesi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hasep, hal1 maddelerine bakınız.
Arapça chd kökünden gelen ictihād إجتهاد z "çalışıp çabalama, gayret gösterme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için cihat maddesine bakınız.
Arapça fχr kökünden gelen iftiχār إفتخار z "övünme, gurur duyma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen faχr فخر z sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için fahri maddesine bakınız.
Arapça ḥwl kökünden gelen iḥālat إحالة z "bir alacağı veya borcu başkasına devretme, havale etme, ciro etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥawl حول z "bir şeyken başka şey olma, değişme, dönüşme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için hal1 maddesine bakınız.
Arapça χwn kökünden gelen ihānat إهانة z "aşağılama, hakaret etme, küçük düşürme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça hawn veya hawān هون/هوان z "küçük veya önemsiz olma, alçalma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için ehven maddesine bakınız.
Arapça ḥwṭ kökünden gelen iḥāṭat إحاطة z "etrafını duvarla çevirme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hayat2 maddesine bakınız.
Arapça lḥḳ kökünden gelen iltiḥāḳ إلتحاق z "katılma, eklenme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen laḥḳ veya laḥāḳ لحق/لحاق z sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır. Daha fazla bilgi için lahika maddesine bakınız.
Arapça lhb kökünden gelen iltihāb إلتهاب z "yanma, tutuşma, tıpta enfeksiyon" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça lahab لهب z "alev, ateş" sözcüğünün iftiˁāl vezni (VIII) masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.