İdma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İdma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça dmn kökünden gelen idmān إدمان z "bir işi sürekli ve düzenli biçimde yapma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça damana دمن z "toprağı işleyip hazırladı, kalbinde (öfke) besledi" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır.
Arapça χidamāt خدمات z "hizmetler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χidmat خدمة z "hizmet" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için hizmet maddesine bakınız.
Farsça χiδmat خذمة z "kulluk" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Arapça χdm kökünden gelen aynı anlama gelen χidmat خدمة z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Arapça χadama خدم z "hizmet etti, (biri için) çalıştı" fiilinin masdarıdır.
Arapça cwl kökünden gelen macāl مجال z "dolaşım alanı, at idman etme alanı, arena, sirk" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cawl veya cawalān جول/جولان z "dönme, dolaşma" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için cevelan maddesine bakınız.
Arapça rwḍ kökünden gelen riyāḍiyyat رياضيّة z "1. disiplin, özellikle tarikat ve züht disiplini, 2. matematik" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça riyāḍat رياضة z "disipline etme, perhiz" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça rāḍa را‎ض z "hayvan veya insan eğitti, yetiştirdi, idman etti, disipline etti" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için ravza maddesine bakınız.
İngilizce play-off "yenilenin elendiği müsabaka dizisi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce play "oyun, oynamak" (NOT: Bu sözcük Eski İngilizce plegian veya plaegian "idman etmek, egzersiz yapmak, ilgilenmek" fiilinden evrilmiştir. ) ve İngilizce off "ayrılma ve dışlama edatı" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ofset maddesine bakınız.
Fransızca entraîneur "idman yaptıran" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca entraîner "idman yapmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için antrenman maddesine bakınız.
İngilizce sweater "1. 'terleten', sporcuların idman sırasında giydiği yün kazak, 2. her türlü yün kazak" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to sweat "terlemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *swait- biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *sweid-2 biçiminden evrilmiştir.
İngilizce dumbbell "'sessiz çan', idman için kullanılan küçük el halteri" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce dumb "dilsiz, konuşma yetisi olmayan" ve İngilizce bell "çan" sözcüklerinin bileşiğidir.
İngilizce jogging "idman amaçlı koşu" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to jog "ittirmek, koşmak" fiilinden +ing sonekiyle türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.