İbi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

İbi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cbl kökünden gelen cibillat جبلّة z "yaradılış, maya, huy" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça cabala جبل z "kalıp döktü, şekil verdi" fiilinin ismi merresidir.
Arapça kbr kökünden gelen kibr كبر z "büyüklük, azamet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça kabr veya kubr veya kabārat كبر/كبارة z "büyük olma" sözcüğünün masdarıdır.
Arapça zbn kökünden gelen zubūn زبون z "iç gömleği, entari" sözcüğünden alıntıdır.
Eski Türkçe kip "kalıp, model, benzerlik" sözcüğünden +I sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kip maddesine bakınız.
Fransızca amphibie "1. su ve karada yaşayan canlı, 2. su ve karada hareket eden araç veya askeri birlik" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca amphibíos αμφιβίος z "çift canlı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca bíos βίος z "canlı" sözcüğünden amphi+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için biyo+ maddesine bakınız.
İngilizce antibiotic "'canlı organizmalara karşı', bakterisidlerin genel adı" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1941 Selman Waksman, Amer. biyofizikçi.) İngilizce sözcük Eski Yunanca bíos, biot- βίος, βιοτ- z "can, hayat" sözcüğünden +ikos sonekiyle anti+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için biyo+ maddesine bakınız.
Fransızca phlébite "damar enfeksiyonu" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phleps, phleb- φλεψ, φλεβ- z "damar" sözcüğünden türetilmiştir.
Farsça yazılı örneği bulunmayan *zībīdī زيبيدى z "süslü, yakışıklı" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça zībīdan زيبيدن z "süslemek, yakışmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Farsça zīb زيب z "süs, güzellik" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca disponibilité "harcanmaya hazır olma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca disponible "harcamaya hazır" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince disponere, disposit- "harcamak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince ponere, posit- "koymak" fiilinden di+2 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pozisyon maddesine bakınız.
İngilizce feasibility "yapılabilirlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce feasible "yapılabilir" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca faisible "[esk.] yapılabilir" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca faire "yapmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Latince aynı anlama gelen facere, fact- fiilinden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
Fransızca ibis "bir kuş türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen ibis sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca credibilité "inanılırlık, itibar" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen credibilitas sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince credere "inanmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kredi maddesine bakınız.
Almanca aynı anlama gelen schiebedach sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca schiebe "çekme, kaydırma" ve Almanca dach "tavan" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Almanca sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *thakam biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için dek2 maddesine bakınız.
Latince libido "cinsel istek" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince libēre "hoşlanmak, arzu etmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *leubh- biçiminden evrilmiştir.
İngilizce alibi "suç zanlısının suç yerinde olmadığına dair kanıt" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince alibi "'başka yerde'" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince alius "başka, diğer" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için alias maddesine bakınız.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 110
Bu arama sonucu toplam 15 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.