Hb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça aḥbāb أحباب z "sevgililer, dostlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥbb kökünden gelen ḥabīb حبيب z "sevgili, dost" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için habip maddesine bakınız.
Arapça χbr kökünden gelen iχbār إخبار z "haber verme, haberdar etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χabara خبر z "tanıdı, bizzat görerek bildi" fiilinin ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için haber maddesine bakınız.
Arapça χbr kökünden gelen istiχbār إستخبار z "sorup tahkik ederek haber alma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χabara خبر z "öğrendi, tanıdı" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için haber maddesine bakınız.
Arapça ḥbb2 kökünden gelen maḥbūb محبوب z "sevilen, dost" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥubb حبّ z "sevme, dost olma" sözcüğünün mefˁuludur. Daha fazla bilgi için muhabbet maddesine bakınız.
Arapça χbr kökünden gelen muχbir مخبر z "haber veren, ihbar eden" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça iχbār إخبار z "haber verme" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için ihbar maddesine bakınız.
Arapça ruhbān رهبان z "rahipler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça rhb kökünden gelen rāhib راهب z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için rahip maddesine bakınız.
Arapça ṣḥb kökünden gelen ṣuḥbat صحبة z "dostluk etme, arkadaşlık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ṣaḥiba صحب z "dost oldu, dostluk etti" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için sahip maddesine bakınız.
Farsça nigahbān نگهبان z "bakıcı, gözetici, bekçi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça nigāh veya nigah "bakma, bakış" ve Farsça bān sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için agâh, +ban maddelerine bakınız.
Farsça rahbar رهبر z "yol gösteren, kılavuz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça rah ره z "yol" ve Farsça +bar بر z "getiren, taşıyan" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için rahvan, +ber maddelerine bakınız.
Farsça şahbāz شه باز z "'kral-şahin', bir tür şahin" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şah veya şāh "kral" ve Bu sözcük bir sözcükten alıntıdır. Daha fazla bilgi için şah maddesine bakınız.
Farsça şahbandar شه بندر z "'kral limanı', gümrük, gümrük yöneticisi" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şah veya şāh شه/شاه z ve Farsça bandar بندر z "liman" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için şah maddesine bakınız.
İngilizce flashback "1. ani hatırlayış, 2. anlatımda geriye dönüş" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için flaş, bek maddelerine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 12 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.