Hareketsiz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hareketsiz Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ˁṭl kökünden gelen ˁaṭālat عطالة z "1. hareketsiz ve başıboş olma, 2. boşluk, işsizlik, hareketsizlik, tatil" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen ˁaṭal عطل z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Arapça ˁṭl kökünden gelen ˁāṭil عاطل z "boş, işsiz, hareketsiz" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için atalet maddesine bakınız.
Arapça skn kökünden gelen sākin ساكن z "1. oturan, bir yerde ikamet eden, 2. hareketsiz, durgun" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sükûn maddesine bakınız.
Arapça s̠bt kökünden gelen s̠abāt ثبات z "aynı yerde durma, hareketsiz kalma, vaz geçmeme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen s̠ubūt ثبوت z sözcüğü ile eş kökenlidir.
Bu sözcüğün kökeni belirsizdir.
Arapça ˁṭl kökünden gelen taˁṭīl تعطيل z "durdurma, özellikle işi durdurma, paydos" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ˁaṭāl veya ˁaṭālat عطال/عطالة z "hareketsiz veya başıboş olma" sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için atalet maddesine bakınız.
Arapça wḳf kökünden gelen waḳf وقف z "1. durma, hareketsiz kalma, 2. bir mülkü veya nesneyi tanrıya (veya hayır işine) adama, böyle adanan mülk veya nesne" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça waḳafa وقف z "1. durdu, hareketsiz kaldı, 2. bir şeyin önünde durdu, durdurdu, 3. bilgilendi, vukuf kazandı, 4. vakfetti" fiilinin masdarıdır.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.