Halli - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Halli Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Latince thallium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1861 Sir William Crookes, İng. kimyacı.) Latince sözcük Eski Yunanca thallós θαλλός z "yeşil filiz" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *dhal- "filiz, tomurcuk" biçiminden evrilmiştir.
Farsça dargāh درگاه z "kapı mahalli, eşik" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça dar در z "kapı" ve Farsça gāh گاه z "yer" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için der, +gâh maddelerine bakınız.
İngilizce limousine "uzun binek otomobili" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca limousine "açık şoför mahalli olan bir tür binek arabası" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1902 Fr.) Bu sözcük Limousin "Fransa'da bir bölge" özel adından türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.