Ḥṣl - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ḥṣl Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥṣl kökünden gelen ḥāṣil حاصل z "1. ürün, gelir, 2. işin veya konuşmanın özü" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen ḥāṣilat حاصلة z "üreyen şey, gelir" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için hasıl maddesine bakınız.
Arapça ḥāṣilāt حاصلات z "gelirler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥṣl kökünden gelen ḥāṣilat حاصلة z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için hasıla maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen ḥawṣalat حوصلة z "kuş kursağı, mide" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen ḥuṣūl حصول z "olma, oluşma, üreme, (sonuç veya başarı) elde etme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥaṣala حصل z "oldu, oluştu, üredi, elde etti" fiilinin masdarıdır.
Arapça ḥṣl kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *istiḥṣāl إستحصال z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥaṣala حصل z "üredi, hasıl oldu" fiilinin istifˁāl vezni (X) masdarıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen maḥṣūl محصول z "hasıl edilen, ürün, sonuç" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen yazılı örneği bulunmayan *mustaḥṣil مستحصل z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça yazılı örneği bulunmayan *istiḥṣāl إستحصال z "üretme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) failidir. Daha fazla bilgi için istihsal maddesine bakınız.
Arapça ḥṣl kökünden gelen taḥṣīl تحصيل z "1. bir ürün veya gelir elde etme, mahsul alma, 2. eğitim alma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için husul maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.