Ḥrb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ḥrb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ḥrb kökünden gelen ḥarb حرب z "1. savaşma, çarpışma, 2. savaş" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ḥrb kökünden gelen miḥrāb محراب z "camide ibadet yönünü belirten girinti" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mḥrb محرب z "Sabai (İslamiyet-öncesi Yemen) tapınaklarında bir bölmenin adı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Arapça ḥarb حرب z "1. savaşma, 2. Sabai dininde bir tür ibadet" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için harp1 maddesine bakınız.
Arapça ḥrb kökünden gelen muḥārabat محاربة z "savaşma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥariba حرب z "soydu, talan etti" fiilinin mufā'alat vezni (III) masdarıdır. Daha fazla bilgi için harp1 maddesine bakınız.
Arapça ḥrb kökünden gelen muḥārib محارب z "muharebe eden, savaşçı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥāraba محاربة z "savaştı" fiilinin mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için harp1 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.