Hüla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hüla Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χlṣ kökünden gelen χulāṣat خلاصة z "öz, özet, posa" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χalaṣa خلص z "arındı, kurtuldu, serbest kaldı" fiilinin ismi merresidir. Daha fazla bilgi için halas maddesine bakınız.
Arapça shl kökünden gelen ishāl إسهال z "1. akıcı hale getirme, 2. bağırsakları çözme, diyare" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça suhūlat سهولة z "akıcı olma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) masdarıdır. Daha fazla bilgi için suhulet maddesine bakınız.
Arapça shl kökünden gelen suhūlat سهولة z "1. akıcı ve yumuşak olma, 2. akıcılık, kolaylık, yumuşaklık, nezaket" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sahila سهل z "akıcı ve yumuşak idi, kolay idi" fiilinin masdarıdır.
Fransızca épaulette "omuzluk, özellikle subaylarda rütbe belirten omuz işareti" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca épaul "omuz" sözcüğünün küçültme halisidir. Bu sözcük Latince spathula "kürekçik, kürek kemiği" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Latince spatha "pala, kürek" sözcüğünün küçültme halisidir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen spathē σπαθή z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *spə-dh- "kürek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca abstrait "soyut, özet, hülasa" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen abstractus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince abstrahere, abstract- "bir bütünden çekip ayırmak, özünü almak, suyunu sıkmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek" fiilinden ab+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
İngilizce spatula "kürekçik, kerkin kenarlı boya veya macun karma paleti" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince spathula "kürekçik" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince spatha "kürek" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için apolet maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 6 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.