Glia - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Glia Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İtalyanca biliardo veya bigliardo sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Fransızca billard "1. ucu kıvrık değnek, 2. hokey veya bilardo sopası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca bille2 "sopa, kütük" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır.
İtalyanca biglia "topçuk, bilye" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Fransızca aynı anlama gelen bille sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Germence bir sözcükten alıntı olabilir; ancak bu kesin değildir.
İtalyanca flottiglia "gemi grubu, filo" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca ve İspanyolca aynı anlama gelen flota sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen floti sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *flot- "suda yüzmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pleud- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pleu- "akmak" kökünden türetilmiştir.
İtalyanca taglio "kesik, çentik" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca tagliare "kesmek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince taliare "çelik aşısı yapmak, kesmek" fiilinden evrilmiştir.
İtalyanca famiglia "aile" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince familia "1. aynı çatı altında yaşayan hizmetliler zümresi [esk.], 2. hane halkı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince famulus "hizmetçi" sözcüğünden türetilmiştir.
İtalyanca caviglia "bilek kemiği, kalın çivi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince claviculus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince clavus "çivi" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için kilit maddesine bakınız.
İtalyanca medaglia "özel amaçla basılan metal para, metal para şeklinde süs" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Geç Latince metallea "metal para" sözcüğünden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için metal maddesine bakınız.
İtalyanca pagliaccio "bostan korkuluğu [esk.], soytarı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince palliatus "pelerinli, cübbeli" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince pallium "eski Roma'da üst giysi, cübbe" sözcüğünden türetilmiştir.
Puglia "Güney İtalya'da bir bölge" özel adından türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir.
Venedikçe fòia "1. yaprak, 2. yaprak şeklinde altın kaplama" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için folyo maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.