Gerde - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gerde Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Yeni Yunanca kárdama κάρδαμα z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Yeni Yunanca ve Eski Yunanca kárdamon κάρδαμον z "roka veya tere, genelde çiğ yenen her türlü ot" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için hardal maddesine bakınız.
Farsça girdak گردك z "kral çadırı, otağ, gelin odası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça gird گرد z "yuvarlak nesne, daire, küme, çadır" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gerdan maddesine bakınız.
Farsça sargarde سرگرده z "başı dönmüş, şaşkın" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça sar سر z "baş" ve Farsça gaştan, gard- گشتن, گرد z "dönmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ser, gerdan maddelerine bakınız.
Yeni Yunanca kaldári καλδάρι z "kazan, su ısıtma kabı" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen caldaria sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Latince calere "ısıtmak" fiilinden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Daha fazla bilgi için kalori maddesine bakınız.
Arapça zff kökünden gelen zifāf زفاف z "düğün gecesi, gerdek" sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca nymphomane "aşırı cinsel isteği olan kadın" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca nymphē νύμφη z "1. bakire, genç kız, gelin, 2. klitoris veya kızlık zarı" (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *nu(m)bh- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *sneubh- "gerdeğe girme" kökünden türetilmiştir. ) ve Eski Yunanca manía μανία z "delilik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için mani3 maddesine bakınız.
Fransızca glycogène "karaciğerde glikoz deposu işlevini gören bir kimyasal madde" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için glikoz, +jen1 maddelerine bakınız.
Eski Türkçe sözcük, Ad halinde Gerdek gecesi gelinle beraber gönderilen kadın (öz Türkçe degil) anlamına gelir.
Bu arama sonucu toplam 8 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.