Gara - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gara Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça ġrb kökünden gelen ġarābat غرابة z "garip ve yabancı olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġarābat غرابة z "yabancı olma, tuhaf olma" sözcüğünün masdarıdır. Bu sözcük Arapça ġarb veya ġurūb غرب/غروب z "uzaklaşma, ayrılma, (güneş) batma" sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için garp maddesine bakınız.
Arapça ġarāˀib غرائب z "garip şeyler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġrb kökünden gelen ġarībat غريبةة z "garip şey" sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için garip maddesine bakınız.
Arapça ġrḍ kökünden gelen ġaraḍ غرض z "amaç, kasıt, özellikle şahsi ve gizli kasıt, önyargı" sözcüğünden alıntıdır.
Arapça ġrġr kökünden gelen aynı anlama gelen ġarġarat غرغرة z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġarġara غرغر z fiilinin murabba (dörtlü) masdarıdır.
Arapça ġwr kökünden gelen aynı anlama gelen maġārat مغارة z sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġawr غور z "derinlemesine girme, dalma, çukur olma" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır. Daha fazla bilgi için garet maddesine bakınız.
Yeni Yunanca skará σκαρά z "mangal" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca esχárā εσχάρα z "ocak, ateş yakılan yer, özellikle tanrılara adanan kurban etinin kızartıldığı ateş" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca esχarís εσχαρίς z "mangal" sözcüğü ile eş kökenlidir.
Fransızca garage "1. tekne veya diğer taşıt aracını kapalı yerde muhafaza etme, 2. bu amaçla kullanılan kapalı yer" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca garer veya guarer "korumak, muhafaza etmek" fiilinden +age sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gar1 maddesine bakınız.
Fransızca garantie "güvence" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca garantir "güvence vermek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Fransızca garant "koruyan, güvence veren" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Fransızca garer veya guarer "korumak, güvenceye almak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gar1 maddesine bakınız.
Fransızca cigare "tütün yaprağına sarılı tütün çubuğu, puro" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1688) Fransızca sözcük İspanyolca aynı anlama gelen cigarro sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İsp (Mex) sicar "tütün içmek" fiilinden alıntıdır. fiil Maya dilinde sic "duman, tütün" sözcüğünden türetilmiştir.
Türkçe yaŋur- veya yaŋra- "gürültü etmek, çınlatmak" fiilinden +A sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için anır- maddesine bakınız.

Notice: Undefined variable: kac_tanim_arama in /var/www/www.etimolojiturkce.com/htdocs/search.php on line 104
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.