Galan - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Galan Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Türkçe sözcük, Eylem halinde (okyanus bilimi) üzerinde dalga oluşmak anlamına gelir.
Arapça ṭbˁ kökünden gelen inṭibāˁ إنطباع z "damgalanma" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için tab1 maddesine bakınız.
Farsça χāvlincān خاولنجان z "kökü kulunç tedavisinde kullanılan bir bitki, topalak, alpinia galanga" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Sanskritçe aynı anlama gelen kulaŋça कुलञ्ज z sözcüğünden alıntıdır.
Fransızca flotteur "suda yüzen şey, şamandıra" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca flotter "yüzmek, su üstünde durmak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince fluctuare "dalgalanmak" fiilinden alıntıdır. Latince fiil Latince fluctus "dalga" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince fluere, flux- "akmak" fiili ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için flor maddesine bakınız.
Fransızca fluctuation "dalgalanma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince fluctuare "dalgalanmak" fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince fluctus "dalga" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince fluere, flux- "akmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flor maddesine bakınız.
İtalyanca galantuomo "centilmen, kibar beyefendi" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca galante "zarif, şık" (NOT: Bu sözcük Fransızca aynı anlama gelen galant sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca galer "hoşça vakit geçirmek, iyi halde olmak" fiilinden türetilmiştir. Fransızca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *wala "iyi, hoşnut" sözcüğünden alıntıdır. ) ve İtalyanca uomo "adam" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İtalyanca sözcük Latince aynı anlama gelen homo sözcüğünden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için hümanist maddesine bakınız.
Fransızca moduler "1. müzikte ses perdesini değiştirmek, 2. bir elektromanyetik sinyali dalgalandırmak" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Latince modulari fiilinden alıntıdır. Bu sözcük Latince modulus "müzikte ölçü" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için modül maddesine bakınız.
Fransızca ondulé "dalgalı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen undulatus sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince undulare "dalgalanmak" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince unda "dalga" sözcüğünden +ul+ sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *undā- "deniz, dalga" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wed-1 "sulu, ıslak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için hidro+ maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce oscillation "dalgalanma, salınma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen oscillare fiilinden +tion sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince oscillum "rüzgârda salınması için ağaç dallarına asılan uğur, salıncak" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca piqué "1. sivri bir şeyle delinmiş, gagalanmış, 2. ikiş tabakaka kumaşın üstüste dikilmesiyle elde esilen bir tür dokuma, 3. uçağın dikey olarak dalışa geçmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca piquer "gagalamak, sivri bir şeyle delmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için pik2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 10 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.