Gahi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gahi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça χrṭ kökünden gelen maχrūṭ مخروط z "koni" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça χarṭ خرط z "torna veya çömlekçi tezgâhı çevirme, tornadan geçirme" sözcüğünün mefˁuludur.
İtalyanca tornio "torna tezgâhı" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Latince tornus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Eski Yunanca tórnos τόρνος z sözcüğünden evrilmiştir. Yunanca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *torə-no- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-1 "çevirmek" kökünden türetilmiştir.
Farsça kārgāh كارگاه z "çalışma yeri, tezgâh, özellikle dokuma tezgâhı" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için +kâr, +gâh maddelerine bakınız.
Farsça makūk مكوك z "1. kayık, kano, 2. dokuma tezgâhının hareketli parçası" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) makōk "kayık" sözcüğünden evrilmiştir.
Farsça pāçāl پاچال z "1. dokuma tezgâhı pedalı, 2. bakkal, aşçı, ekmekçi vs. esnafın durduğu tezgâh ardındaki çukur alan" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça پا z "ayak" ve Farsça çāl چال z "çukur" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için pa maddesine bakınız.
İngilizce bar "1. çubuk, engel, bariyer, 2. içki tezgâhı, ayakta içki içilen yer" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca barre "engel, bariyer" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen barra sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca barman "barda içki servisi yapan görevli" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İngilizce bar "içki tezgâhı" ve İngilizce man "adam" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için bar1, +men2 maddelerine bakınız.
Fransızca corridor "dar uzun alan, geçit" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İspanyolca corridor "yarış güzergâhı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince curritorium sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.
Fransızca parcours "koşu güzergâhı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen percursus sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince percurrere, percurs- "baştan başa koşarak geçmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince currere, curs- "koşmak" fiilinden per+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kur maddesine bakınız.
İtalyanca banco "1. seki, banko, sıra, tezgâh, 2. sarraf tezgâhı, banka" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *bankiz veya *bankon sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için bank maddesine bakınız.
İngilizce stand "1. durma, duruş, pozisyon, 2. pazar tezgâhı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to stand "durmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *standan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *stə-nt- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *stā- kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.