Gürle - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gürle Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca détonateur "bomba patlatıcı cihaz, fünye" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca détonner "patlamak" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tonare "gümbürdemek, gürlemek" fiilinden de+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *(s)tenə- "gök gürlemek" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca paratonnerre "yıldırım düşmesine karşı düzenek" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1773 Barbeu Du Bourg, Fr. çevirmen.) Fransızca sözcük Fransızca para- "'koruma' ve 'yardım etme' anlamında önek" ve Fransızca tonnerre "yıldırım, gök gürlemesi" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Fransızca sözcük Latince tonitrus "gök gürlemesi" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için para+2 maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.