Gözlemci - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gözlemci Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça şhd kökünden gelen muşāhid مشاهد z "müşahede eden, gözlemci, tanık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça muşāhadat مشاهدة z "tanıklık etme" sözcüğünün mufā'alat vezni (III) failidir. Daha fazla bilgi için şehadet maddesine bakınız.
Fransızca moniteur "yol gösteren, gözlemci, tıbbi gözlem aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince monitor sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince monere, monit- "uyarmak, akıl vermek, yol göstermek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *mon-eyo- "düşündürme" biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *men-1 "düşünmek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mantalite maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde (coğrafya) yöresel anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan yerel kelimesi (gök bilimi) gözlem yerine veya gözlemcinin bulunduğu yere göre tanımlanan anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.