Göb - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Göb Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Eski Türkçe köbek sözcüğünden evrilmiştir.
Fransızca gobelin "bir tür resimli duvar halısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük (Gilles ve Jehan) Gobelin "14. yy Fransız tekstil üreticisi kardeşler" özel adından türetilmiştir.
Arapça cbh kökünden gelen cabhat جبهة z "1. alın, 2. bir şeyin ön tarafı, yüz" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice gobha גבה z "yüksek" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #gbh גבה z "yüksek veya çıkık olma" kökünden türetilmiştir. )
Arapça srr kökünden gelen sirr سرّ z "1. göbek deliği, bir şeyin en iç ya da orta kısmı, ruh, yürek, 2. gizlenen şey, giz" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Arapça surrat سرّة z "göbek deliği" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen şūrā veya şerā שורא z sözcüğü ile eş kökenlidir. )
Arapça srr kökünden gelen surrat سرّة z "göbek, bir şeyin merkezi" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için sır1 maddesine bakınız.
Arapça srr kökünden gelen surūr سرور z "neşe, sevinç, gülme" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça sarra سرّ z "neşelendirdi, mutlu etti, gıdıkladı" fiilinin masdarıdır. Bu sözcük Arapça surrat سرّة z "göbek çukuru, umbilicus" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için sır1 maddesine bakınız.
Farsça gufta veya guftār گفته/گفتار z "söz" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça guftan, gū- گفتن, گو z "söylemek, konuşmak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen guftan, gōb- fiilinden evrilmiştir. Orta Farsça fiil Eski Farsça aynı anlama gelen gaub- fiilinden evrilmiştir.
Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) şādāvān شاداوان z "süs çeşmesi, fıskiye; fıskiye göbeği şeklinde mimari süsleme" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça şādāb "bol ve gür akan su" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şad, ab maddelerine bakınız.
Fransızca gobelin "bir tür resimli duvar halısı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük (Gilles ve Jehan) Gobelin "14. yy Fransız tekstil üreticisi kardeşler" özel adından türetilmiştir.
Fransızca danse orientale "Doğu dansı, göbek dansı" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca orient "doğu" sözcüğünden +alis sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen oriens sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince oriri "(güneş) doğmak" sözcüğünden +ens sonekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için orijin maddesine bakınız.
Portekizce (Brezilya lehçesi) samba "Brezilya'de zenci kökenli bir dans" sözcüğünden alıntıdır. Portekizce sözcük Kikongo semba "göbek?" sözcüğünden alıntıdır.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.