Factor - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Factor Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

İngilizce factoring "aracı yoluyla iş yapma, aracı vasıtasıyla alacak tahsil etme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce factor "vekil (ad), vekâlet etmek (fiil)" sözcüğünden +ing sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince factor "yapan, eden" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için faktör maddesine bakınız.
Fransızca facteur "1. yapan, eden, üreten, 2. matematikte çarpan" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince factor "yapan, eden, etken, imal eden, imalatçı" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince facere, factus "yapmak, etmek, eylemek, icra etmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir.
İngilizce factory outlet "fabrikadan satış dükkânı" deyiminden türetilmiştir. İngilizce deyim İngilizce outlet "çıkış yolu, mahreç" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İngilizce out "dışarı" ve İngilizce let "bırakmak" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce fiil Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *lētan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *lēd- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için aut maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.