Fırlatma - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fırlatma Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça rmy kökünden gelen marmī مرمي z "atılan, fırlatılan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ramy رمى z "atma, fırlatma" sözcüğünün mefˁuludur.
Farsça çakuş veya çakkuş چكش z "çekiç" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) çakūç "balta? keser?" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde çakuş "özellikle silah olarak kullanılan fırlatma çekici veya baltası" sözcüğü ile eş kökenlidir.
İngilizce shoot "atma, fırlatma, ateş etme" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Eski İngilizce scéotan "seğirtmek, fırlamak" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skeut- biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *skeud- "hızla atmak ve atılmak" biçiminden evrilmiştir.
Fransızca ballade "bir şiir türü" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Provansal dilinde balada "oyun havası" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince ballare "raksetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Eski Yunanca ballē βαλλη z "hoplama, raks" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca bállō, bol- βάλλω, βολ- z "atmak, fırlatmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balistik maddesine bakınız.
Fransızca disque "yassı daire şeklinde nesne" veya İngilizce disc "yassı daire şeklinde nesne" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen discus sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca dískos δίσκος z "yarışma amacıyla fırlatılan genellikle yassı ve yuvarlak nesne" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca dikéō δικέω z "atmak, fırlatmak" fiilinden türetilmiştir.
Fransızca arbalète "mekanik ok atma aygıtı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen arcuballista sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Latince arcus "yay" ve Latince ballista "fırlatma aygıtı, mancınık" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için ark2, balistik maddelerine bakınız.
Fransızca éjaculation "(aniden ve keskin şekilde) fışkırtma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen eiaculatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince iaculari "(mızrak veya ok) fırlatmak" fiilinden +tion sonekiyle ex+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Latince iaculum "mızrak" sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince iacere, iact- "atmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için jet maddesine bakınız.
Fransızca lancer "öne atmak, fırlatmak, sahaya sürmek" fiilinden alıntıdır. Fransızca fiil Geç Latince lanceare "mızrakla atılmak, süvari akınına öncülük etmek" fiilinden evrilmiştir. Bu sözcük Latince lancea "mızrak" sözcüğünden türetilmiştir.
Fransızca relance "1. geri-atma, bir şeyi yeniden sahaya veya oyuna atma, 2. kumarda rakibin koyduğu paranın üstüne çıkma" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca lancer "atmak, fırlatmak, sahaya sürmek" fiilinden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lanse maddesine bakınız.
Almanca scheisse "dışkı" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *skeutan "atmak, fırlatmak, saçmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şut maddesine bakınız.
İngilizce shot "1. atış, silahla vuruş, 2. tek dikişte içilen içki, bu amaçla kullanılan ölçek" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce to shoot "atmak, fırlatmak, silahla vurmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için şut maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 11 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.