Eyş - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eyş Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça cyş kökünden gelen cayş جيش z "askeri birlik, ordu" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük Aramice/Süryanice gaysā גיסא z "akıncı birliği, ordu" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Aramice/Süryanice #gys גיס z "akın ve gaza etme, yağmalama" kökünden türetilmiştir. )
Arapça sawḳ سوق z "gütme" ve Arapça cayş جيش z "ordu, askeri birlik" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için sevk, el3, ceyş maddelerine bakınız.
İngilizce station-wagon "açık bagaj alanı olan otomobil" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce station "durma, ayakta durma" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için istasyon maddesine bakınız.
Japonca geişa "sanatçı" sözcüğünden alıntıdır. Japonca sözcük Japonca gei "sanat" ve Japonca sha "kişi" sözcüklerinin bileşiğidir.
Arapça frd kökünden gelen munfarid منفرد z "tekil, bireysel" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça infarada إنفرد z "ayrıştı, yalnızlaştı" fiilinin infiˁāl vezni (VII) failidir. Daha fazla bilgi için fert maddesine bakınız.
Fransızca stratégie "ordu yönetme sanatı, sevkülceyş" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca stratēgía στρατηγία z "kumandanlık" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca stratēgós στρατηγός z "kumandan, general" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca stratós στρατός z "ordu" ve Eski Yunanca ágō άγω z "sürmek, sevketmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için aksiyon maddesine bakınız.
Fransızca individuel "bireysel" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca aynı anlama gelen individu sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince individuus "bölünmez olan, atom, birey" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince dividuus "bölünür" sözcüğünden in+2 önekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Latince dividere, divis- "bölmek" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için döviz maddesine bakınız.
İngilizce geyser "yer altından fışkıran su" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İzlanda dili geisir "fışkıran, dökülen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Norsça (Vikingce) geisan "akıtmak, (sıvı) dökmek, fışkırmak" fiilinden türetilmiştir. Bu fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *gausjan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gheu- "(sıvı) dökmek, akıtmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için fondan maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.