Estag - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Estag Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça astaġfiru-llāhi أستغفرالله z "Allahtan merhamet dilerim" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġfr kökünden gelen istaġfara إستغفر z "merhamet diledi" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için mağfiret, Allah maddelerine bakınız.
Farsça firişte فرشته z "elçi, melek" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) aynı anlama gelen frēştag sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde fraēşta- "elçi" sözcüğünden alıntıdır. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *prə-isto- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için fer+ maddesine bakınız.
Fransızca stage "çıraklık, deneme aşaması" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Fransızca estage "1. durma yeri, durak, menzil, etap, 2. manastırda çile süresi " sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Geç Latince aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *staticum sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince stare, stat- "durmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için etajer maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.