Er Kişi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Er Kişi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Kürtçe (Kurmanci) şêχ "tarikat önderi, saygıdeğer kişi" sözcüğünden alıntıdır. Kürtçe sözcük Arapça şayχ شيخ z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için şeyh maddesine bakınız.
İngilizce altruism "diğerkâmlık, başkasını gözetme, bencillik zıddı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca aynı anlama gelen altruisme sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1852 Auguste Comte, Fr. filozof.) Bu sözcük Fransızca autrui "(hukukta) hak sahibi olan diğer kişi" sözcüğünden +ism sonekiyle türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince alteri huic "bu başkasına" deyiminden alıntıdır. Latince deyim Latince alter "başka" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için alternatif maddesine bakınız.
İngilizce genius "1. deha, 2. dahi" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Latince genius "1. doğum tanrısı, 2. Roma inancında her kişinin koruyucu tanrısı, bir tür melek, 3. (mec.) kişinin doğal yetenek ve eğilimleri" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince gignere, gen- "doğurmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.