Entelekt - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Entelekt Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca intellectuel "aydın, kültürlü kişi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca intellect "akıl, anlayış" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen intellectus sözcüğünden türetilmiştir. Latince sözcük Latince intelligere "anlamak, idrak etmek, ayırdetmek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Latince legere, lect- "seçmek" fiilinden inter+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için lejyon maddesine bakınız.
Fransızca ve İngilizce intelligence "1. anlama, kavrama, idrak, 2. İngiliz istihbarat servisinin adı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince intelligentia "anlama yetisi, idrak" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince intelligere "anlamak, kavramak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için entelektüel maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 2 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.