Enkar - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Enkar Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca incarnation "vücut bulma, ete bürünme" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince aynı anlama gelen incarnatio sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince caro, carn- "et" sözcüğünden +tion sonekiyle in+1 önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için karnaval maddesine bakınız.
Soğdca ajūn "yaşam, Budist inançta enkarnasyon" sözcüğünden alıntıdır. Soğdca sözcük Soğdca jaw- veya jū- "yaşamak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gʷeiə-1 "yaşamak, canlı olmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için can maddesine bakınız.
İngilizce avatar "1. Hindu dininde ruhun bir bedende reenkarnasyonu, 2. internette sanal kimlik" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Sanskritçe avatāra अवतार z "iniş, yüksek bir ruhun belli amaçla bir kimliğe bürünerek dünyaya inmesi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe avatárati "aşağı geçmek" fiilinden türetilmiştir. Sanskritçe fiil Sanskritçe ava- "aşağı" ve Sanskritçe tárati "geçmek" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *terə-2 "geçmek" biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için trans+ maddesine bakınız.
Sanskritçe nirvāna निर्वाण z "1. sönme, 2. Budist inançta enkarnasyon döngüsünün sona ermesi, sonsuz huzur" sözcüğünden alıntıdır. Sanskritçe sözcük Sanskritçe nis-, nir- "dışarı, öte, kapanma yönünde hareket bildiren edat" ve Sanskritçe vāti "esmek, üflemek" sözcüklerinin bileşiğidir.
Bu arama sonucu toplam 4 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.