Eml - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Eml Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça amlāk أملاك z "mülkler" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça mlk kökünden gelen milk ملك z sözcüğünün çoğuludur. Daha fazla bilgi için mülk maddesine bakınız.
Arapça mlḥ kökünden gelen mamlaḥat مملحة z "tuzla" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça milḥ ملح z "tuz" sözcüğünün ismi zaman ve mekânıdır.
Arapça mlk kökünden gelen mamlakat مملكة z "sahip olunan şey, mülk, krallık, ülke, devlet" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça aynı anlama gelen milk veya mulk ملك/مُلك z sözcüğü ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için mülk maddesine bakınız.
Arapça mlk kökünden gelen mamlūk مملوك z "sahibi bulunan, sahipli, köle" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için mülk maddesine bakınız.
Arapça mlk kökünden gelen mustamlak مستملك z "mülk edinilmiş" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça istimlāk إستملاك z "mülk edinme" sözcüğünün istifˁāl vezni (X) mefˁuludur. Daha fazla bilgi için istimlak maddesine bakınız.
Arapça mlk kökünden gelen tamlīk تمليك z "1. mülk sahibi olma, 2. mülk edindirme, malik kılma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça milk veya mulk ملك/مُلك z sözcüğünün tefˁîl vezni (II) masdarıdır. Daha fazla bilgi için mülk maddesine bakınız.
Yeni Yunanca skamní σκαμνί z "tabure, sırtsız sandalye" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Latince aynı anlama gelen scabellum veya scabillum sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince scabere "yontmak" fiilinden +ul+ sonekiyle türetilmiştir.
Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde karınca. anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan neml kelimesi نمل‏ anlamındadır.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde Demlenmiş, rengini, kokusunu, tadını bulmuş (çay) anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan demli kelimesi Türkçe anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 9 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.