Ele Almak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ele Almak Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Fransızca prise "1. tutma, alma, 2. elektrik alma yeri" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca prendre, pris- "tutmak, almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Latince praehendere, praehens- "tutmak" biçiminden evrilmiştir. Latince biçim Latince yazılı örneği bulunmayan *hendere fiilinden pre+ önekiyle türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghend- "ele almak, tutmak" biçiminden evrilmiştir.
İngilizce resumé "özet, özetlenmiş özgeçmiş" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Fransızca résumé "özet" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Fransızca résumer "özetlemek, baştan ele almak" sözcüğünden türetilmiştir. Fransızca sözcük Latince resumere "baştan almak" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince sumere, sumpt- "almak" sözcüğünden re+ önekiyle türetilmiştir. Daha fazla bilgi için konsomasyon maddesine bakınız.
Fransızca traitement "işlem, tedavi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca traiter "işlem yapmak, muamele etmek, tedavi etmek" fiilinden +mentum sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince tractare "ele almak, bir işlemi yürütmek, bir konuyu işlemek" fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Latince trahere, tract- "çekmek, sürmek, sürüklemek" fiili ile eş kökenlidir. Daha fazla bilgi için traktör maddesine bakınız.
Bu arama sonucu toplam 3 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.