Ekele - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ekele Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça şwb kökünden gelen şāˀibat شائبة z "pislik, leke, bulanıklık" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça şawb veya şiyāb شوب/شياب z "karıştırma, kirletme, lekeleme" sözcüğünün fail dişil (müennes, feminine) halidir.
Fransızca amiante "ateşten etkilenmeyen bir mineral" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca amiántos αμιάντος z "'lekesiz, lekelenmez', ateşten etkilenmeyen bir mineral" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca miaínō μιαίνω z "lekelemek" fiilinden an+ önekiyle türetilmiştir.
Yeni Latince purpura "ciltte koyu kızıl veya mor lekelere yol açan bir hastalık" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Latince purpura "eflatun rengi, bu renk boya veren deniz kabuklusu" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen porphýra πορϕύρα z sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için porfir maddesine bakınız.
İngilizce bandanna "lekeler bırakılarak boyanmış mendil" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Modern Hintçe bandhanu "kumaşı düğümleyerek boyama usulü" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Sanskritçe bandh- "bağlamak" fiilinden türetilmiştir. Sanskritçe fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhendh- "bağlamak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için bant maddesine bakınız.
İngilizce batik "lekeler bırakılarak boyanmış kumaş" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Malayca batik sözcüğünden alıntıdır.
İtalyanca espresso macchiato "az süt katılmış espresso" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca macchiato "lekeli, lekelenmiş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İtalyanca macchia "leke" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için maki maddesine bakınız.
kekek "kısa ve tutuk ses, kekeleme sesi" ses yansımalı sözcüğünden türetilmiştir.
Bu arama sonucu toplam 7 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.