Ehemmi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Ehemmi Araması Sonuçları

Kelimeyi tam olarak karşılayan bir kelime olmamasına rağmen, aradığınız kelimenin içinde geçen kelime sonuçlarını aşağıda görebilirsiniz.

Arapça hmm kökünden gelen ahamm أهمّ z "daha önemli, çok önemli" sözcüğünden türetilmiştir. Arapça sözcük Arapça hamm همّ z "merak etme, önemseme, ilgilenme" sözcüğünün tafdilidir.
Arapça hmm kökünden gelen himmat همّة z "ilgi, kaygı, manen yönelme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ehemmiyet maddesine bakınız.
Arapça hmm kökünden gelen ihtimām إهتمام z "önemseme, ilgi ve kaygı gösterme" sözcüğünden alıntıdır. Daha fazla bilgi için ehemmiyet maddesine bakınız.
Arapça hmm kökünden gelen muhimm مهمّ z "önemli" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ihmām إهمام z "ilgilendirme, önemsenme, önem taşıma" sözcüğünün ifˁāl vezni (IV) failidir. Daha fazla bilgi için ehemmiyet maddesine bakınız.
Türkçe sözcük, Ön ad halinde Değersiz, önemi olmayan, aşağı anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan hor kelimesi Farsça anlamındadır. Karaçay Balkarca sözcük, Ad halinde Güç, kuvvet anlamına gelir. Karaçay Balkarca dilinden alınan hor kelimesi adam, insan. anlamındadır. Osmanlıca sözcük, Romanizasyon halinde Kıymetsiz, ehemmiyetsiz. Adi. anlamına gelir. Osmanlıca dilinden alınan hor kelimesi Farsça anlamındadır.
Bu arama sonucu toplam 5 sonuç bulundu!

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.